Elsősorban béremelést, az árak visszaszorítását és nagyobb egyenlőséget követeltek a munkaerőpiacon.
Több tízezren tüntettek Spanyolországban május 1-jén. Az ország szinte minden régiójában tömegfelvonulásokat tartottak, melyeken béremelést, az árak visszaszorítását és nagyobb egyenlőséget követeltek a munkaerőpiacon.
A madridi megmozduláson részt vett a szakszervezeti vezetők mellett Yolanda Díaz a kormány alelnöke, aki egyben a munkaügyi miniszter is. A megmozdulást szervező egyesületek nagyjából 50 ezerre becsülték a résztvevők számát. Díaz a “világ egyik legfontosabb demonstrációjának” nevezte a május 1-jei megmozdulásokat és bejelentette, hogy a következő hetekben szakértői bizottságot állít fel, melynek célja a spanyol jogrendszer reformjának előkészítése és egy 21. századi munkaügyi szabályzat kialakítása lesz.
Madridon kívül további 70 spanyol városban vonultak utcára az emberek. Barcelonában a fizetések megemelését és az infláció megfékezését követelték. A katalán szakszervezetek képviselői hangsúlyozták, hogy többé nem írnak alá olyan kollektív szerződéseket, amelyek nem tartalmaznak bérfelülvizsgálati záradékot.
Valenciában szintén a fizetések növelését és az árak kiegyensúlyozottabb emelését követelték, miután az ukrajnai invázió rendkívüli mértékben súlyosbította a már eleve fennálló gazdasági válságot.
Az andalúz tüntetők ugyanezt követelték Granadában, ugyanakkor kiemelték, hogy ha a munkaadók végül nem emelik meg a béreket, akkor súlyos konfliktusokra számíthatnak az utcákon.
Forrás:
rtve.es
Borítókép:
Pixabay – Ben Kerckx