Spanyolország máig hűen őrzi a Római Birodalom emlékeit. Kr.e. 218-tól a Kr.u. 5. századig a rómaiak számos grandiózus műemléket építettek fel az Ibériai-félszigeten, hogy azok Róma pompáját képviseljék. Sok közülük ma is kiváló állapotban van, így a turistáknak bármikor lehetőségük van az időutazásra, hogy megcsodálják azokat.
Segovia vízvezetéke
Segovia városa rengeteg római kori építménnyel büszkélkedhet, egy azonban mégis kiemelkedő: a segoviai vízvezeték. Építésének pontos dátuma nem ismert, szakemberek szerint nagyjából a Krisztus utáni 2. században készülhetett el. A város közepén halad át és a Guadarrama hegységből származó vizet szállítja a városba a mai napig is. Ez a kiváló állapotban lévő építmény 167 ívből áll, teljes hossza 16.186 méter, maximális magassága pedig 28,10 méter. Három jól elkülöníthető szakaszra oszlik: a városon kívüli zónára (gyűjtés és vezetés), a városkörnyéki szakaszra (vezetés) és a városira (vezetés és elosztás). Feltűnő, hogy 20.400 kőtömbjét nem köti össze habarcs vagy cement, hanem tökéletes és szilárd erőegyensúly tartja egyben őket.
A Méridai Római Színház képe
Az UNESCO által 1993-ban a világörökség részévé nyilvánított méridai műemlékegyüttes legreprezentatívabb eleme. A római színházat a Krisztus előtti 15-16. században építették a rávésett dátum szerint. A munkát Marco Vipsanio Agrippa, Augustus császár egyik közeli munkatársának védnöksége alatt végezték el, később, Traianus uralkodása idején tovább alakították. A színház mellett található az amfiteátrum, ami a lelátóin található feliratok tanúsága szerint, Kr. e. 8-ban készült el és körülbelül 15-16 ezer néző befogadására volt alkalmas.
Baelo Claudia, Cadiz
A Bolonia-öböl nyugati részén, a Gibraltári-szoros északi partján és Tarifa városától 22 kilométerre északnyugatra található ez a római városi komplexum, melynek eredete a Kr.e. 2. századra nyúlik vissza, és a legösszetettebb az Ibériai-félszigeten fellelhető műemlékek közül. Minden olyan reprezentatív elemet tartalmaz, ami egy római város lényegét alkotja, mint például a bazilikát, a színházat, a piacot és Isis templomát. A félsziget egyetlen más részén sem lehet ilyen teljes képet látni a római kori urbanisztikáról.
Cartagenai római színház
A Cerro de la Concepción-on található, mely Cartagena egyik legmagasabb dombja. A színház építését a különféle talált elemek és az emlékfeliratok alapján a Krisztus előtti I. század végére teszik. Hozzávetőlegesen 7000 néző befogadására volt alkalmas, és a nagyközönség számára két oldalsó folyosón keresztül lehetett bejutni, amelyek ajtaja fölött a Caio Caesar és Lucio Caesar ajánlásával ellátott áthidalók állnak. Véletlenül fedezték fel, mivel sem írásos utalások, sem régészeti adatok nem igazolták létezését. Ezt a teret a történelem során különféle célokra használták. Az 5. században kereskedelmi komplexummá alakították át, amire később egy bizánci kereskedelmi negyedet telepítettek, rajta pedig a 11. és 12. századi iszlám korszakból származó építmények találhatók. A kasztíliai hódítás után a város egyik legnépszerűbb negyedévé vált.
Alcántara római hídja
A Tajo folyó felett húzódik ez a lenyűgöző híd, amit Cayo Julio Lácer épített a Kr.u. 2. században azzal a céllal, hogy megkönnyítse a kommunikációt Norba (a mai Cáceres) és Conimbriga (Condeixa-a-Velha portugál város) között. Kemény, tömör szerkezetű kőből épült, hat íve van és 197 méter hosszú, valamint 57 méter magas. Közvetlenül a közepén áll a mintegy 13 méter magas diadalív, amiben az építkezéshez hozzájáruló városok neve, valamint egy Traianus császárnak szóló dedikáció olvasható. Fekvésének köszönhetően az évszázadok során stratégiai területté vált, mivel a Spanyolországot Portugáliával összekötő egyik út részét képezi. A híd bejáratánál egy kis téglalap alakú templom található, amin az építészt említik meg. Alcántara városa csak évekkel később született meg.
Római romok Tarragonában
Tarragona városa több római emléket is őriz, amelyek az UNESCO világörökség részét képezik. Őrzi a “római falat”, a Krisztus előtti 1. században épült római cirkuszt, ami ráadásul a legjobb állapotban fennmaradt ilyen típusú építmény Európában. Eredeti magasságának 60 százaléka állva maradt, így még a közönség ülései alatt vezető hosszú galériákon is végig lehet sétálni. Mégis a város legikonikusabb műemléke a tenger mellett található amfiteátrum, mely a 2. század elejéről származik. Végül itt található a Praetorium torony is, mely a Római Birodalom egyik legnagyobb tartománya, Hispania Citerior tartományi fórumának székhelye volt.
Itálica, Sevilla
A Sevilla és Alcalá del Río között félúton található Itálica római város stratégiai szerepet játszott a Római Birodalom idején, és ennek bizonyítéka, hogy körülbelül 52 hektáros területet foglalt el. A régészeti komplexum eredete Krisztus előtt 206-ra nyúlik vissza, amikor Publio Cornelio Escipión tábornok legyőzte a karthágóiakat az ilipai csatában és légiósokból álló különítményt hozott létre a Cerro de San Antonio-n, ahol akkoriban az ősi turdetán lakosság élt. A Krisztus előtti 1. század második felében a város önkormányzati, Hadrianus császár (i.sz. 117-138) kormányzása alatt pedig a gyarmati státuszt kapott. Az Itálicába tett tárlatvezetés során a látogatók megcsodálhatnak csodálatos mozaikokat, egy a 20. század közepén felfedezett színházat, régi fürdőket és a római világ egyik legnagyobb amfiteátrumát, ahol a híres gladiátorok küzdelmei zajlottak.
Fotó: Unsplash – Emmanuel Acua
Forrás: ABC